-
1.LOREM IPSUM
DOLOR SIT AMET
dictum. Maecenas ut turpis. In vitae erat ac orci dignissim eleifend
-
2.LOREM IPSUM
DOLOR SIT AMET
dictum. Maecenas ut turpis. In vitae erat ac orci dignissim eleifend
-
3.LOREM IPSUM
DOLOR SIT AMET
dictum. Maecenas ut turpis. In vitae erat ac orci dignissim eleifend
Montaj sistem pluvial
Cârlige (CJE şi CPU)
Cârlegele din sistemul „PLUVIAL-150" sunt de două tipuri:
a) CJE - cârlig jgheab exterior, confecţionat din fâşia metalică cu dimensiunile 30x4 mm
b) CPU - cârlig pazie universal, confecţionat din tablă zincată cu grosimea de l,5mm
Înaintea montării CJE este necesar să se traseze cu creionul locul de îndoire a cîrligului în aşa mod ca panta jgheabului să fie spre gura de captare a burlanului.
Se montează primul şi ultimul cîrlig şi se întinde o sfoară între ele, urmînd ca celelalte cîrlige să fie montate la nivelul sforii.
Distanţa dintre cârlige depinde de distanţa dintre căpriori (de regulă 800 mm). La îndoirea cozii cîrligului CJE se utilizează un dispozitiv special.
Racord jgheab-burlan (RA)
Se marchează locul găurii de captare pe jgheab şi se decupează astfel âncât diametrul golului să nu fie mai mare comparativ cu diametrul burlanului (BU).
Se montează racord ca în fig 2 a,b. Se îndoaie urechile piesei RA peste marginea interioară a jgheabului.
Capac universal (CU)
Capacul universal (CU) este prevăzut cu ghiare şi garnitură de cauciuc, ceea ce simplifică montarea.
Capacul se potriveşte astfel încît marginea superioară a piesei şi a jgheabului să fie în acelaşi plan, după care se apasă puternic.
Pentru fixarea definitivă se bate cu un ciocan de plastic. fig. 3 a,b.
Jgheab (JB)
Înainte de a monta jgheaburile în cîrlige, se unesc jgheaburile între ele, fig. 4 a,b.
Brăţara jgheab (BJ) fiind prevăzută cu garnitură de etanşare şi un sistem de fixare cu clapă, îmbinarea jgheaburilor se efectuiază uşor.
Se agaţă marginea interioară a BJ de marginea interioară a jgheaburilor, astfel încît garnitura de cauciuc să fie la mijlocul îmbinării dintre jgheaburi, fig. 4c. Se asigură cu plăcuţa metalică. Apoi jgheabul se fixează de cîrlige fig 4d.
Burlan (BU)
Densitatea instalării burlanilor depinde de suprafaţa acoperişului de pe care se colectează apa pluvială.
Calculul respectiv este prezentat în fig. 5 a.
Burlanele se fixează pe perete cu ajutorul Brăţărilor burlan (BB). Brăţările - minim 2 la un burlan, se montează una sub cealaltă. Se vor fixa pe perete în dibluri sau prin aplicarea directă, cu ajutorul şuruburilor.
Distanţa maximă între brăţări nu va depăşi 2 m. fig 5 b. Prelungitorul burlan (PB) se croieşte conform tabelului de sub Figura nr. 5c şi se poziţionează între cele două coturi.
Cot burlan (CB)
Reprezintă o porţiune de burlan curbat sub un unghi de 6D. Se foloseşte la conexiunea RA (Racord jgheab) cu PB (Prelungitor burlan), şi a burlanului cu prelungitorul. Conform Figurei 6 a. Partea ajustată a cotului se va introduce în Prelungitor iar cealaltă parte se va uni cu Gulerul (RA), fig. 6 b.
Cot evacuare (CE)
Se montează în partea inferioară a sistemei de scurgere, prin care are loc evacuarea nemijlocită a apei. Se uneşte cu burlanul (partea ajustată) conform Figurei 7 a,b.